Pokemon Go Türkiye

Genel 13 Temmuz 2016
11.338

1 2

Pokemon GO Seviye Atlama ve Rozet Kazanma

Karakterinizin seviyesini yükseltmek için harita üzerinde bulunan Pokemonları yakalayarak tecrübe puanı elde edebilirsiniz.

Ayrıca PokeStops noktalarında her eşya toplama başına 50 ile 100 arasında tecrübe puanı kazanabiliyorsunuz.

En yüksek tecrübe puanını Pokemon Yumurtalarından elde edebiliyorsunuz.

İlk defa yakaladığınız Pokemon için: 600-650 arasında tecrübe puanı kazanıyorsunuz.

Aynı Pokemondan ikinci ve daha fazla yakaladığınızda: 100-150 arasında tecrübe puanı kazanıyorsunuz.

Pokemon GO’da şuan için bazı görevlere dayılı rozet kazanabiliyorsunuz. Örneğin;

6.5 ve daha fazla KM yürürseniz size “Travel Badge” rozetini veriyor. Pokedex’e 33 ve daha fazla Pokemon kayıt ederseniz “Silver Pokedex Badge” rozetini kazanabiliyorsunuz.

Pokemon GO Seviye Atlama ve Rozet Kazanma

Belirli bir Pokemon’u nasıl bulabilirim?

Eğer belirli bir Pokemon arıyorsanız onu doğal yaşam alanında aramanız en mantıklı seçeneğiniz olacaktır. Mesela, eğer bir sahildeyseniz su pokemonlarını bulmanız daha olası olacaktır. Tam tersine karasal iklimi olan bir yerdeyseniz su pokemonu bulmanız zorlaşacaktır.
Nearby özelliğini kullanarak bulunduğunuz bölgede olan pokemon türlerini görebilirsiniz. Pokedex’inizde zaten bulunan bir pokemonun diğerlerinin tersine renkli bir şekilde gözükeceğini hatırlatmakta ise fayda var. Bunun yanı sıra kayıtlı olmayan pokemonlar ise gri gözükecektir.

Pokemon GO Combat Power (CP) ve Hit Point’ler (HP) Nedir?

Her Pokemonun bir CP’si ve HP’si bulunur.
Bütün Pokemonlar yakalandığı zaman envanterde tam can ile başlar fakat bu can puanı savaştıkça düşebilir.
Her pokemon yakalandığı zaman bir CP ile gelir. Bu CP pokemonun savaşlarda ne kadar iyi olduğunu gösterir. CP ne kadar yüksekse savaşlardaki başarı oranı o kadar iyidir. Ayrıca unutmamakta fayda var, pokemonlar aynı olsa bile CP’leri farklı olabilir.
XP kazandıkça ve eğitmen olarak daha yüksek seviyelere çıktıkça yakaladığınız Pokemonların CP’leri de aynı oranda artacaktır. Fakat bunun yanı sıra bazı pokemon türleri siz ne kadar yüksek seviye olsanız da aynı CP ile karşınıza çıkacaktır.

Pokemon Go Ayarlar

Ayalar bölümüne ulaşmak için:

1. Harita görüntüsünde “Main Menu”ye tıklayın
2. Sol üstte “Settings”e tıklayın

Music
Bu seçenekle müziği açıp kapayabilirsiniz.

Sound Effects
Oyun sırasında ses efektlerini açıp kapayabilirsiniz.

Vibrations
Oyun sırasında titreşimleri açıp kapayabilirsiniz.

Battery Saver
Bateri ömrünü arttırmak için bir seçenektir. Şarj ömrünüzü uzatır ve bu sırada Pokemon GO’dan bildirimler alabilirsiniz.

Quick Start
Oyun başlangıç bilgilerini başlatır.

Help Center
İnternet tarayacısında Pokemon GO yardım servisini açar.

About Pokemon GO
Lisans bilgileri gibi resmi yazıların bulunduğu kısım.

Sign Out:
Aplikasyondan çıkar.

Pokemon GO versiyonunuz sağ alt köşede gözükür.

Pokemon Go Ayarlar

Vahşi Pokemonları Bulmak ve Yakalamak

Vahşi Pokemon Bulmak

Vahşi bir Pokemon yakınınıza belirdiğinde cihazınız titrer, bu yüzden yürümeye devam! Pokemonlar park gibi yerlere bayılırlar, bu yüzden bu tarz yerlere uğramayı unutmayın. “Incense” eşyasını kullanarak daha çok Pokemonu yakınınza getirebilirsiniz.

Bazı vahşi Pokemonlar belli çevre ve bölgelerde belirir. Örnek olarak bazı Pokemonlar göl yakınlarında, okyanuslarda ve diğer su olan ortamlarda belirebilirler.

Haritanın olduğu ekranın sağ alt köşesinde bulunan kısımda yakınınızda olan Pokemonlar gösterilir. Pokemonun uzaklığını görmek için sağ alttaki kısma tıklayabilirsiniz. Pokemonun size uzaklığı, Pokemonun resminin altında bulunan ayak izleriyle gösterilir. Yakınınızdaki Pokemon Pokedex’inizde bulunmuyorsa renksiz bir siluet olarak gözükür, eğer Pokedex’inizde bulunuyorsa Pokemonlar bu kısımda renkli bir şekilde gözükür

Vahşi Pokemonları Yakalamak

Vahşi bir Pokemonla karşılaştığınızda Pokemon kaçıp gitmeden önce kullanabileceğiniz bir sürü yöntem var.

Vahşi Pokemonu yakalarken şansınızı arttırmak için çantanızda bulunan eşyaları kullanabilirsiniz. “Razz Berries” vahşi Pokemonları yakalamayı kolaylaştırır. “Great Balls”, “Ultra Balls” ve “Master Balls” gibi yüksek performanslı Poke topları vahşi Pokemonu yakalama yeteneğinizi arttırır. Karşılaşma sırasında bu eşyalara ulaşmak için çanta ikonuna tıklayın. Ayrıca Pokemon karşılaşmalarınızı ekran görüntüsü olarak kaydetmek için kamera butonuna tıklayabilirsiniz.

Karşılaşma Özellikleri:

1- Karşılaşmadan çık
2- Kamera modunu aç/kapa
3- Pokemonun adı ve CP’si (Combat Power)
4- Hedef halkası
5- Vahşi Pokemon
6- Poke topu
7- Kamera
8- Poke topunu değiştirmek ve Razz Berries kullanmak için çantaya ulaşım butonu

Pokemonu yakalamak için:

1. Vahşi Pokemon yakınlardayken cihazınız titreyecek ve vahşi Pokemon haritada belirecek. Yakalamaya başlamak için Pokemona tıklayın.

2. Pokemon önünüzde belirecek. (Not: Kamera modu açıksa kamerayı Pokemona yöneltmeniz gerek, bunu istemiyorsanız kamera modunu kapatabilirsiniz.)

3. Poke topunuza dokunun ve tutun.

4. Pokemonun etrafında hedef halkası belirecek. Halkanın rengi Pokemonun yakalanma zorluğuna göre değişkenlik gösterir. Yeşil halka kolay yakalanabilir, turuncu halka orta zorlukta yakalanabilir ve kırmızı halka en zor derecede yakalanabilir anlamına gelir.

5. Pokemonu yakalama şansınızın en yüksek olduğu zaman hedef halkasının en küçük olduğu zamandır. Doğru zamanda Poke topunu Pokemonun üzerine doğru fırlatın.

6. Eğer başarılı olursanız Poke topunuz Pokemonu yakalayacak. Fakat dikkat edin, Pokemonlar Poke toplarından çıkabilirler.

Vahşi Pokemonları Bulmak ve Yakalamak

Poke Topu Elde Etmek, Pokémon Potları ve Pokémon Yumurtaları

PokeStop noktalarına giderek Poke Topları ve farklı eşyalar elde edebilirsiniz. PokeStop noktalarını bulunduğunuz şehirde meydanlarda, müzelerde, sinemalarda, tarihi eserlerde ve halka açık mekanlarda bulabilirsiniz.

Pokemon Go PokeStop

Harita üzerinde bulunan mavi yuvarlaklar PokeStop noktalarını temsil ediyor. Bu PokeStop noktalarına yaklaştığınızda anlık olarak şekli değişiyor ve size eşya vermeye hazır hale geliyor.

Şekil değiştidikten sonra PokeStops noktasına tıklayın ve gelen ekranda bulunan yuvarları döndürün. 2-3 saniye içerisinde size Poke Topları ve çeşitli eşyalar verecektir.

Almış olduğunuz eşyaları “Items” bölümünden görebilirsiniz.

Pokemonunuzu Geliştirmek

Her Pokemon yakaladığınızda o familyaya ait bir Candy elde edersiniz. Pokemon geliştirmek ise yüksek miktarda Candy gerektirir. Daha fazla Candy isteyen Pokemonlar geliştirildiğinde bir o kadar CP’ye sahip olurlar.

Bir Pokemon Geliştirmek İçin:

1. Haritada Main Menu’ye dokunun.
2. Pokemon’a dokunun.
3. Pokemon listenizden geliştirmek istediğiniz Pokemonu seçin.
4. Pokemon’un Summary’sinde Evolve butonuna dokunun.

Pokemonu geliştirdikten sonra hala aynı sayıda pokemona sahip olacaksınız. Pokemon geliştirmeniz sonrasında fazladan pokemon kazanmaz ya da kaybetmezsiniz.
Gerekli Candy sayısına sahip olana kadar Pokemonunuzu geliştiremezsiniz. Gerekli Candy sayısını ise Summary bölümünden öğrenebilirsiniz.

Pokemonunuzu Geliştirmek

Pokedex’i Görüntüleme

Pokedex, gördüğünüz ve yakaladığınız Pokemonların kaydını tutan kişisel bir asistan gibidir. Farklı Pokemon türlerini ve nasıl geliştiklerini öğrenmek için burayı takip etmeyi sakın unutmayın.
Gördüğünüz ama yakalayamadığınız Pokemonlar siluet şeklinde gözükecektir. Yakaladığınız Pokemonlar ise renkli ve belirgin olacaktır. Daha önce hiç görmediğiniz Pokemonlar ise Pokedex numaraları ile size gözükecektir.

Pokedex’e erişmek için:

1. Haritada Main Menu’ye tıklayın
2. Pokedex’e dokunun

Pokedex Görüntüleme

Pokemon GO Karakter Profiliniz ve İlerlemeler

İlerlemelerinizi ve madalyalarınızı görmek için “Trainer Profile” kısmına bakabilirsiniz.

Trainer Profile bölümünden;

1. İsminizi
2. Karakterinizi
3. Mevcut Seviyenizi
4. Tecrübe Puanı Göstergenizi
5. Pokemon Günlüğünüzü
6. Kullanılabilir PokeCoins miktarınızı
7. Oyuna Başlangıç Tarihinizi
8. Takımınızı
9. Madalyalarınızı

Not: Şuan için 5. seviyede seçmiş olduğunuz takımınızı değiştiremiyorsunuz. Bu yüzden takım seçmeden önce arkadaş çevreniz ile konuşmanız sizin avantajınıza bir durum olacaktır.

Pokemon GO Avatar Profiliniz ve İlerlemeler

Pokemonunuzu Güçlendirmek için Stardust Kullanımı

Stardust ve Candy elde ettikçe, yakaladığınız pokemonların CP ve HP’lerini güçlendirebilirsiniz.
Stardust ve Candy pokemon yakalayarak, yumurtalardan pokemon çıkartarak veya bir pokemonu transfer ederek elde edilebilir.
• Candy her pokemon familyasına özel bir eşyadır. Mesela, Balbasaur yakalayarak elde ettiğiniz şeker o familyaya ait pokemonlar için geçerlidir (Balbasaur, Ivysaur, Venusaur). Bir Balbasaur, Ivysaur veya Venusaur geliştirmek için Balbasaur candy’sine ihtiyacınız olur.
• Stardust koleksiyonunuzda bulunan bir pokemonu güçlendirmek için kullanılır. Mesela, Rattata’yı güçlendirmek için Meowth’dan çıkan bir Stardust’ı kullanabilirsiniz. Stardust elde etmek için ise bir pokemon yakalamanız, yumurtadan çıkartmanız veya profesöre göndermeniz gerekmektedir.

Pokemon Güçlendirmek İçin:

1. Haritada Main Menu’ye dokunun.
2. Pokemon’a dokunun.
3. Listenizde güçlendirmek istediğiniz pokemonu seçin.
4. Pokemon özelliklerinde Power Up butonuna dokunun.

Not: Gerekli miktarda Candy ve Stardust olmadan bir pokemonu güçlendiremezsiniz. Pokemonların güçlendirme için ne kadar Stardust ve Candy istediklerini ise Summary kısmında görebilirsiniz.

Pokemonunuzu Güçlendirmek için Stardust Kullanımı

Pokemon GO Gym Genel Bakış

Gym’ler dünyanın belli yerlerinde bulunan bölgelerdir. Gym’i takımınızın için ele geçirebilirsiniz ve orada bulunan başka takımlarla Pokemon savaşı yapabilirsiniz. Gym’i ele geçirmek için birçok Pokemon antrenörü aynı anda savaşabilir.

Gym’in seviyesi sahip olduğu prestije göre belirlenir. Gym prestij sahibi oldukça seviye atlar. Gym’in seviyesi ne kadar yüksekse o kadar daha fazla Pokemonu oraya koyabilirsiniz ve ne kadar çok Pokemon koyarsanız rakip takımların sahip olduğunuz Gym’i ele geçirmesi o kadar zorlaşır. Eğer eğitim almış bir Pokemonu siz veya takım arkadaşlarınız Gym’e koyarsa Gym’in prestiji artar.

Gym haritada bir kule olarak gözükür.

Gym Genel Bakış

Pokemon GO PokeStop Eşyaları

PokeStop noktalarına giderek elde edebileceğiniz eşyaları Pokemon GO Rehberi isimli yazımızda sizin için listeledik. Listemizde yok yok.

PokeStop Eşyaları İsmi Gerekenler
 Pokemon GO Pokemon Yumurtası Egg Başlangıç Eşyası
 Pokemon GO Great Poke Topu Great Ball 12. Seviye
 Pokemon GO Hyper Potion
Hyper Potion 15. Seviye
Max Revive ??. Seviye
 Pokemon GO Poke Topu Poke Ball Başlangıç Eşyası
 Pokemon GO Potion Potion 5. Seviye
 Pokemon GO Razz Berry Razz Berry 8. Seviye
 Pokemon GO Revive Revive 5. Seviye
 Pokemon GO Super Potion Super Potion 10. Seviye
 Pokemon GO Ultra Poke Topu Ultra Ball 20. Seviye
Pokemon GO Pokemon Bulma

Pokemon GO’da Pokemon ararken en çok zorlanılan konulardan bir tanesi de; Pokemon ne kadar yakınımda?

Bu sorununuzu Oynanacak Oyunlar ekibi olarak Pokemon GO Rehberi yazımızda tamamen çözeceğiz. Pokemon GO Rehberi isimli yazımızı her gün güncelleyerek sizlere daha doğru bilgiler vermeye devam ediyoruz. Çok yakın bir süre içerisinde sizlere forum hizmetimizi de açarak ortak bir platform oluşturacağız. Lafı fazla uzatmadan:

Sağ alt köşede bulunan “Nearby” bölümünde yer alan Pokemon’ların ayak izleri mevcuttur. Bu ayak izlerinin her birinin bir anlamı bulunuyor.

Pokemon GO 0 Ayak İzi – Bulunduğunuz noktada bir süre sonra çıkacak.
Pokemon GO 1 Ayak İzi – Görünen Pokemon 20 Metre içerisinde.
Pokemon GO 2 Ayak İzi – Görünen Pokemon 100 Metre içerisinde.
Pokemon GO 3 Ayak İzi – Görünen Pokemon 1 Kilometre içerisinde.

Pokemon GO Pokemon Bulma

Ayrıca görünen Pokemonlar dışında şansınıza bağlı olarak “Nearby” bölümünde yer almayan Pokemonlara da denk gelebilirsiniz. Çok istediğiniz bir Pokemon mevcut ise, üstüne tıklayarak sadece o Pokemonun yakınlığını hedef alabilirsiniz.

Pokemon GO Tecrübe (Expreience) Puanı – Bonus Kazanma – Hızlı Seviye Atlama

Pokemon Rehberi yazımızı güncellemeye devam ediyoruz! Pokemon GO’da hızlı seviye atlayarak daha yüksek CP ye sahip Pokemon yakalamak istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Pokemon GO Tecrübe (Expreience) Puanı - Bonus Kazanma - Hızlı Seviye Atlama

Bonus Metot Kazanılan Tecrübe (EXP) Puanı
Pokemon Yakalama Pokemon Yakalayın 100 XP
Yeni Pokemon Pokedex bölümünüzde yer almayan yeni bir pokemon yakalayın. 500 XP
Nice Pokemon yakalarken çemberi, beyaz çembere yakın tutun. 10 XP
Great Pokemon yakalarken çemberi, yarı boyut yapın. 50 XP
Excellent Pokemon yakalarken çemberi, en küçük haline getirin. 100 XP
Curveball Çembersiz bir şekilde yakalayın. 10 XP

Pokemon GO Harita

Oyundaki harita pokemonların, pokestopların ve gym’lerin yerlerini, eş zamanlı olarak oyunculara gösterir.

 1. Compass
  Haritanıza olan bakış açınızı belirler. Kuzey odaklı bakış açısı veya otomatik bakış açısı olarak değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda parmak hareketlerinizi kullanarak da haritayı kontrol edebilirsiniz.
 2. Gym’ler
  Takımların Pokemonlarını eğittikleri ve savaştırdıkları yerleri gösterir.
 3. PokeStop’ları
  Eğitmenlerin Poketopu, potlar ve çok daha fazla eşyayı elde edebilecekleri yerleri gösterir.
 4. Trainer (Eğitmen)
  Karakteriniz
 5. Profil İkonu
  Başarımlarınızı ve ilerleme durumunuzu gösterir.
 6. Ana Menü
  Ayarlara, Eşyalarınıza ve Pokedex’inize ulaşabileceğiniz menüyü açar.
 7. Yakındaki Pokemonlar
  Yakınlarda olan Pokemonları gösterir.
Pokemon Go Harita

Karakterimi Nasıl Haraket Ettirebilirim?

Karakterinizi harita üzerinde hareket ettirmek için gerçek dünyada lokasyonunuzu yürüyerek değiştirmeniz gerekiyor.
Sunucu problemleri olduğu için anlık olarak bazen karakteriniz haraket etmeyebilir. Fake GPS tarzı uygulamaları hesabınızın iyiliği için denememenizi öneriyoruz.
Aksi taktirde hesabınız süresiz olarak kapatılabilir. Hali hazırda Niantic firması bu tür uygulamalar için önlemler almış olduğunu belirtelim.

Kullanılabilir Eşyalar ve Çantanız

Pokemon dünyasında topladığınız bazı eşyalar direkt olarak çantanıza gönderiliyor. Örnek vermemiz gerekirse;

PokeStop bölgelerinden almış olduğunu poke topları, can potları, revive taşları ve çeşitli meyvalar doğrudan çantanıza gönderiliyor.

Sadece PokeStop bölgelerinden gelen Pokemon Eggs dışında. Pokemon Eggs, Pokemonlarınızın bulunduğu bölümün sağında yer alıyor.

Çantanıza ulaşmak için ekranınızda bulunan Poke topuna tıklayarak gelen menüden “Items” seçeneğine tıklamanız yeterli.

Kullanılabilir Eşyalar;

 • Pokemon yakalamak için kullandığınız Poke Topları. Daha zorlu pokemonları yakalamak için Master topları seviye atladıkça elde edeceksiniz.
 • Gym mücadelelerinden canınız azaldığında kullanabileceğiniz Potlar.
 • Belli bir seviyeye geldikten sonra Böğürtlen bulacaksınız. Bu böğürtlenler ile yakalanması zor olan Pokemonları kendinize çekebilirsiniz.

Oyuna başladığınızda çantanız ve envanteriniz 500 eşya taşıyabiliyor. Limitiniz dolduğunda PokeStoplardan eşya alamazsınız. Bu limiti azaltmak için eşyalarınızı kullanabilir ya da pokemonlarınızı transfer edebilirsiniz. Ayrıca mağzada satılan limit arttırıcı eşyaları da satın alabilirsiniz.

Bir Pokemonun Özelliklerini Görüntülemek

1. Harita görüntüsünde “Main Menu” kısmına tıklayın.
2. “Pokemon”a tıklayın.
3. Görüntülemek istediğiniz Pokemona tıklayın.

Özellik Profili:

1- Pokemonun CP’si (Combat Power)
2- Pokemonu favorilerin arasına ekle
3- Pokemonun takma adı (Değiştirilebilir)
4- Sadece sizin görebileceğiniz bir takma adı belirlemek için tıklayabilirsiniz
5- Pokemonun canı
6- Pokemonun türü, kilosu ve boyu
7- Candy ve Stardust Pokemonu güçlendirmek ve evrimleştirmek için gerekli
Sizde bulunan ve güçlendirmek için gereken eşya sayıları orada beliriyor. Bu örnekte olduğu üzere oyuncu 600 Stardust ve 1 Candy ile Pokemonunu güçlendirebilir.
8- Pokemonun hareketi
9- Pokemonun yakalandığı yer ve saat
10- Bu tuşla Pokemonu Profesöre transfer edebilirsiniz. Profesöre transfer ederek Candy elde edebilir. Fakat dikkat, Profesöre bir kere transfer ederseniz bir daha o Pokemonu geri alamazsınız.

Bir Pokemonun Özelliklerini Görüntülemek

Incubator’lar ve Pokemon Yumurtalarını Çatlatmak

Pokestoplardan eşya alırken pokemon yumurtası da bulabilirsiniz. Yumurtayı Incubator’a koyun (kuluçka makinesi) ve siz yürüdükçe yumurta da çatlayacaktır.

Yumurtayı Çatlatmak İçin:

1. Haritada Main Menu’ye dokunun.
2. Pokemon’a dokunun.
3. Ekranın üst bölümünde yer alan Eggs yazısına dokunun.
4. Yumurtalarınızdan birini seçin.
5. Start Incubation’a dokunun.
6. Yumurtanızda kullanmak için bir Incubator seçin.
7. Yumurtayı çatlamak için yürümeye başlayın.
Her yumurta çatlaması için gereken yürüme mesafesini gösterir. Genel olarak ne kadar kilometre yürümeniz gerekirse içinden çıkacak olan Pokemon o kadar nadir olacaktır. Yumurta çatladığında size bir bildirim gelecektir.

Öneri: Yürürken oyunu açık tutmayı sakın unutmayın. Uygulama kapalıyken yürüdüğünüz mesafe yumurta çatlama işlemi için sayılmaz.
Bir Incubator bir seferde bir yumurta tutabilir. Aynı anda birden fazla yumurta çatlatmak istiyorsanız mağazadan Incubator alabilirsiniz.

Pokemon Go Karakterimi veya takımımı nasıl değiştirebilirim?

Şu anda avatarınızı veya takımınızı değiştirmek mümkün değil.

Takımınız İçin Açık Bir Gym Ele Geçirin

Açık bir Gym ele geçirmek için:

1. Gri renkteki Gym’e yürüyün.
2. Gym’e girmek için dokunun.
3. Ekranın alt kısmında bulunan “Add Pokemon” kısmına tıklayın.
4. Gym’e koymak için Pokemon seçin.

Her Gym’e sadece bir Pokemon koyabilirsiniz. Pokemonunuz Gym’deki bir savaşta yenilmediği sürece koleksiyonunuza geri dönemez, bu yüzden dikkatli seçin!

Rakip Takımdan Gym’i Ele Geçirin

Gym’de bulunan rakip takımın Pokemonlarını yenerek Gym’i ele geçirebilirsiniz. Savaşta kullanmak için 6 tane Pokemon seçin. Rakip takımın yendiğiniz Pokemonu kadar Gym’in prestiji düşer ve böylelikle Gym’in seviyesi de düşer. Gym Liderini yenmek Gym’in prestijini büyük ölçüde düşürür. Gym’i takımınıza ele geçirmek için Gym’in prestijini sıfıra düşürün. Gym’i aynı anda birçok sayı da Pokemon Antrenörü ele geçirmeye çalışabilir.

Rakip Gym’lerde Pokemon savaşları için:

1. Karşı takım tarafından kontrol edilen Gym’e yürüyün.
2. Gym’e girmek için dokunun.
3. Savaş için 6 Pokemon seçin.
4. Savaşa başlamak için “Glove” tuşuna dokunun.

Savaşa girdiğinizde 3 yoldan 1’ini kullanabilirsiniz:

1. Hızlı Saldırı “Fast attack”
– Pokemonun hızlı bir saldırı yapması için Pokemona dokunun.
– Hızlı saldırılar özel saldırı miktarınızı arttırır.

2. Saldırıları Engelle “Dodge attacks”
– Saldırıları engellemek için sağa veya sola kaydırın.

3. Özel Saldırı “Special attack”
– Özel saldırı miktarınız yapılabilir seviyeye ulaştığında Pokemona özel saldırı yapması için uzun süre basılı tutun.
– Özel saldırılar yüklü miktarda hasar verebilir.

Her Pokemonun HP “Hit Point” adlı savaş sırasında azalabilen can değeri vardır. Pokemonun HP’si tükendiğinde Pokemon bayılır. Bütün Pokemonlarınızın HP’si tükendiğinde savaş biter.

Takımınız İçin Dost Gym’leri Güçlendirmek

Pokemon antrenörünüzün takım rengiyle aynı olan Gym’ler dost Gym’ler olarak bilinir. Dost Gym’i güçlendirmek prestijini arttırır ve Gym’in seviyesini yükseltir. Böylelikle rakip takımların Gym’inizi ele geçirmesi zorlaşır. Takımınızın her bir üyesi her Gym’e sadece 1 Pokemon koyabilir. Her Gym prestijine göre 1 ve 10 arası Pokemon tutabilir.

Dost Gym’i güçlendirmek için:

1. Dost Gym’e yürüyün.
2. Gym’e girmek için dokunun.
3. Ekranın alt kısmında bulunan “Add Pokemon” butonuna dokunun.
4. Gym’e eklemek için Pokemon seçin.

Her Gym’e 1 tane Pokemon ekleyebilirsiniz. Pokemonunuz Gym’deki bir savaşta yenilmediği sürece koleksiyonunuza geri dönemez, bu yüzden dikkatli seçin!

Bayılan Pokemonu Canlandırmak ve HP Yenilemek

Potionlar (İksirler) Pokemonunuza can verir, savaş sırasında düşen HP’yi yeniler.

Bir Pokemona iksir kullanmak için:

1. Harita ekranında “Main Menu”ye dokunun.
2. “Items”a dokunun.
3. Çantanızda bulunan iksiri seçin ve sonrasında üzerinde uygulamak istediğiniz Pokemonu seçin. “Revives” ve “Max Revives”ları bayılmış Pokemonları canlandırmak için kullanabilirsiniz

Dost Gym’lerde Pokemon Eğitmek

Pokemonunuzu Gym’de eğiterek XP ve Gym prestiji kazanabilirsiniz. Pokemonunuzu Gym’de bulunan başka dost Pokemonla savaştırdığınız dostane bir savaşta eğitebilirsiniz. Ne kadar çok eğitirseniz takımızın Gym’i için o kadar prestij kazanırsınız.

Gym’lerde yaptığınız dost savaşlar rakip takımlarla yaptığınız savaşlarla benzerdir. Pokemonunuz dostane bir savaşta yenildiğinde bayılmaz. Koleksiyonunuza 1 HP’ye sahip olarak geri döner.

PokeCoinler ve Uygulama İçi Satın Alımlar

PokeCoinler oyunda çeşitli eşyaları satın alabileceğiniz bir para birimidir.

PokeCoin almak için:

1. Haritada Main Menu’ye dokunun.
2. Shop’a dokunun.
3. Satın almak istediğiniz miktarda PokeCoin’i seçin.
4. Ödeme yapmak için Android cihazlarda Google Play’e, iOS cihazlarda ise iTunes’a yönlendirileceksiniz. Ödeme tamamlandıktan sonra PokeCoinleriniz hesabınıza eklenecektir.

PokeCoinler ile alışveriş yapmak için:

1. Haritada Main Menu’ye dokunun.
2. Shop’a dokunun.
3. Almak istediğiniz eşyayı seçin.
4. Eşyanın fiyatına dokunarak saıtn alın. Eşyanız çantanızda gözükecektir. Eşyanızın çantanızda gözükmesi ise birkaç dakikayı alabilir.

Pokemon GO Bilinen Sorunlar ve Çözümleri

Şu anki Pokemon GO versiyonunda bildirilmiş hatalar listesi aşağıdadır.

PokeCoin’ler ve Premium Eşyalar Hesabımda Gözükmüyor

Bu sorunu gidermek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

– Hesabınızdan çıkış yapın ve tekrar giriş yapın.
– Eğer problem devam ediyorsa cihazınızı kapatıp açaçabilirsiniz.

‘You already own this item’ (Bu eşyaya zaten sahipsin) Hata Mesajı (Sadece Android)

Shop’tan PokeCoin alma sırasında cihazınız internet bağlantısını kaybettiyse bu hata karşınıza çıkabilir. Çözmek için cihazınızı kapatıp açaçabilirsiniz.

Antrenör ilerlemesi Geçici Olarak 1. Seviyeye Sıfırlanıyor

Yanlışlıkla biri Pokemon GO’yu diğeri Pokemon Trainer Club’ı kullanan 2 ayrı hesap açmış olabilirsiniz. Bu problemi çözmek için “Settings” bölümünden çıkış yapıp orijinal hesapla giriş yapın.

Bozuk Ses

Bazı zamanlar Pokemon GO’daki müzikler ve ses efektleri bozulabiliyor veya geç gelebiliyor. Bu problem genellikle Bluetooth auido’ya bağlı olunduğunda oluşuyor. Oyun friması bu durumun farkındalar ve üzerinde çalışıyorlar.

Fazla Bateri Kullanımı

Uzun süre Pokemon GO oynanılan cihazlarda bateri kısa sürede bitmekte. Oyun friması bunun üzerinde çalışmakta.

Lokasyonum Yanlış, Aktif Değil veya Şaşırdı

Oyun friması GPS’in doğruluğunu ve düzenliliğini arttırmak için şu anda üzerinde çalışıyor. GPS doğruluğu genellikle kullandığınız cihaz ve internet bağlantınızla doğru orantılı halde. Cihazınızın lokasyon doğruluğunu arttırmak için şu adımları deneyebilirsiniz:

– Pokemon GO için GPS kullanımına izin verin
– İnternet bağlantınızın olduğundan emin olun (3G,4G veya Wi-Fi)
– Cihazınızın GPS’inin açık olduğundan emin olun
– Lokasyon/GPS modunun doğruluğu en üst seviyede olduğundan emin olun

Uygulamayı İndirmeye Çalışırken ‘This item is not available in your country’ (Bu eşya ülkenizde kullanılabilir değil) Hatası

Bunun için Android cihazlarda uygun “apk” dosyasını bulabilirsiniz. iOs cihazlarda hesabınızı uygun ülkede açabilirsiniz. Detaylar için;http://www.oynanacakoyunlar.com/hemen-sen-de-pokemon-go-indir/

Pokemon GO Desteklenen Cihazlar

Android

– Android 4.4 ve Android 6.0.1 arası (Android N resmi şekilde yayınlanmadan önce desteklenemeyecek)
– 720×1080 piksele sahip tercih edilen çözünürlük (Tabletlere optimize edilmemiştir)
– Güçlü internet bağlantısı (Wi-Fi, 3G veya 4G)
– GPS ve Lokasyon Servisleri
– Intel CPU’lar desteklenememektedir

iOS

– iPhone 5+
– iOS 8+
– Güçlü internet bağlantısı (Wi-Fi, 3G veya 4G)
– GPS ve Lokasyon Servisleri
– Jailbreak yapılmış cihazlar desteklenmemektedir.

Pokemon GO Sözlüğü

Battle: Rakip Gym’lerde diğer takımlar ile Pokemon savaşları yaparak Gym’leri ele geçirebilirsiniz.
Yendiğiniz her rakip Pokemon için Gym’in prestiji düşer ve doğru orantılı olarak Gym’in seviyesini de düşürür. Gym’i ele geçirmek için ise yapmanız gereken tek şey prestijini sıfıra düşürmek olacaktır.

Combat Power (CP): Pokemonun saldırı gücüne verilen isimdir. Pokemon’un üstünde yazan CP savaşlarda ne derece iyi olacağını belirtir. Bu sayısal değer ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

Defender Bonus: Bir Gym’i savunarak günlük olarak Stardust ve PokeCoin hediyeleri kazanabilirsiniz. Bu bonus Shop’da aktive edilebilir.

Eggs: Pokemon yumurtaları PokeStoplar’da bulunur. Bir incubator’a yumurtayı yerleştirdiğinizde ve belli bir mesafe yürüdüğünüzde yumurta çatlayarak bir pokemona dönüşür.

Evolution: Evolution, pokemonun şeker kullanılarak geliştirilmesidir.

Candy: Bir pokemon yakalayarak veya bir pokemonu profesöre transfer ederek o pokemona ait şekeri elde edebilirsiniz. Bu şekerler pokemonunuzu güçlendirmek için kullanılabilir.

Experience Points (XP): Pokemon GO’da ilerlemeniz XP ile gösterilir. XP’nizi arttırarak daha ileri seviye bir eğitmen olabilirsiniz.

Fainted Pokemon: Bir pokemonun can değeri sıfıra ulaştığı zaman pokemon ölür. Bu pokemonu canlandırmak için ise Revive veya Max revive eşyalarını kullanmanız gerekir.

Gym: Gym’ler pokemonunuz ile rakiplerinize karşı savaşabileceğiniz veya pokemonunuzu eğitebileceğiniz alanlardır. Takımınıza ait Gym’ler dost Gym’ler, rakibe ait Gym’ler ise düşman Gym’ler olarak belirtilir.
Henüz alınmamış Gym’ler ise açık Gym’ler olarak ifade edilir.

Hit Points (HP): Bir pokemonun can değer HP olarak ifade edilir. Bir pokemonun can değeri sıfıra ulaştığında ölür ve canlandırılması gerekir.

Incense: Bu, çevredeki pokemonları yanınıza çeken aromatik bir kokudur. Kullanıldığında etkisi 30 dakika sürer.

Incubator: İçerisine pokemon yumurtası konulur. Yürüdüğünüzde de bu yumurta çatlar ve içinden pokemon çıkar.

Lure Module: Bu cihaz ile pokemonları PokeStop’a çekebilirsiniz.

Lucky Egg: Belirli bir süre için kazandığınız EXP’i iki katına çıkartır.

Medals: Oyunda kazandığınız başarımlar sonucu size verilen madalyalardır.

Poké Balls: Poketopları vahşi pokemonları yakalamada kullanılan eşyalardır. PokeStop’larda veya mağazada para karşılığında bulunabilir.

PokeCoins: PokeCoin’ler, eğitmenler mağazada çeşitli eşyalar almak için kullanabildikleri bir para birimidir. Aynı zamanda bu para birimi mağazadan gerçek para karşılığında da temin edilebilir.

Pokedex: Pokedex, karşılaştığınız veya yakaladığınız tüm pokemonların kayıt edildiği yerdir.

PokeStop’lar: PokeStoplar, poketoplar, yumurtalar ve potlar gibi eşyaları elde edebileceğiniz yardımcı yerlerdir.
Bir pokestop’a yeterince yaklaştığınızda şekli değişecektir. Etkileşime geçmek için dokunun ve eşyaları almak için ise diski çevirin.

Potlar: Pokemonunuzu iyileştirmek için kullanabileceğiniz çeşitli potlar bulunur. Bu eşyaları pokemonunuzun can değerini (HP) arttırır.

Power-Up: Stardust ve Candy kullanarak eğitmenler pokemonlarının Compat Power’ını ve can değerini arttırabilir.

Prestige: Prestij bir Gym’in ilerlemesini belirten birimdir. Gym’de pokemon eğitildikçe prestij kazanılır.
Gym’i daha yüksek seviyelere çıkarmak için prestijini arttırmanız gerekir.

Razz Berry: Bir pokemon ile karşılaşmanız esnasında, pokemonu daha kolay yakalamak için onu bu meyveler ile besleyebilirsiniz. Bu sayede pokemon daha kolay yakalanabilir olacaktır.

Stardust: Stardust pokemon yakaladıkça, yumurtadan pokemon çıktıkça ve Defender bonusu kazandıkça elde edilir. Bu eşya pokemonu güçlendirmek için kullanılır.

Training: Dostane Gym’lerde Gym’e atanmış pokemonlar ile eğitmenler savaşabilir ve Gym’in prestijini arttırırken XP de kazanabilir.

Trainer: Eğitmenler Pokemon Go oynayan kişilere verilen addır.

Wild Pokemon: Henüz yakalanmamış tüm pokemonlar Wild Pokemon olarak isimlendirilir.

Umarım sizler için bunca emek harcayarak hazırladığımız Pokemon GO Rehberi isimli yazımızı beğenmişsinizdir 🙂 Beğendiyseniz bize destek olmak için arkadaşlarınıza Pokemon GO Rehberi isimli yazımızı paylaşmanız yeterlidir.

İyi Pokemon avları 🙂

Kaynak : 

1 2

1 2

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Erol Apaydın 5 Eylül 2016

İlk çıktığında merak edip yükledim ve saçma bir oyun olduğunun farkına vardım. 🙂
Oynanacak oyun değil aga.

İlginizi Çekebilir
Sanki Gelecekmişsin Gibi Bekliyorum

Sanki Gelecekmişsin Gibi Bekliyorum

25 Ağustos 2016
1.325
Şimdilerde ben

Şimdilerde ben

27 Haziran 2016
577
Dostum

Dostum

24 Haziran 2016
820
Kara Sevda

Kara Sevda

16 Haziran 2016
1.158
Zaman

Zaman

18 Nisan 2016
593
Bugün Doğum Günüm

Bugün Doğum Günüm

15 Nisan 2016
995
Vazgeçmeyin…

Vazgeçmeyin…

13 Nisan 2016
703
Bunlar da var!
Dostum

Dostum

24 Haziran 2016
820
Müslüm Gürses – Zalimsin yar

Müslüm Gürses – Zalimsin yar

29 Ağustos 2015
657
Twitter Sözleri

Twitter Sözleri

14 Ağustos 2016
3.132
Erdem Ergün – Seversem

Erdem Ergün – Seversem

22 Ağustos 2015
623
Kısa Sözler

Kısa Sözler

14 Ağustos 2016
1.245
Özlü Sözler

Özlü Sözler

7 Temmuz 2016
2.395
BROWNİ

BROWNİ

8 Şubat 2014
862